×

Please choose your language

لطفا زبان خود را مشخص کنید

×
We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Ok, thanks Learn more

gegli

هفت اسمان

درد یک پنجره را پنجره ها می فهمند

× عارفانه عاشقانه عکس کیمیپ فیلم جک طنز دیدنیها لینکستان طبیعت تست هوش جاهاي سنتي عجايب دنيااشعار هفتسین هنر ابشار کوه زمین سخنان بزرگان تفعل قدیمی دریا کشور شهرها
×

آدرس وبلاگ من

7aseman.gegli.com

آدرس صفحه گوهردشت من

gegli.com/sibeljan35

لیست دوستان

کتیبه شمال

سال‌هاست كه به نام خزر بر دريا

uuuuu.jpg
 

ي آرميده در شمال سرزمينمان، خو كرده‌ايم، آن‌اندازه كه شايد روزي چندين و چند بار بر زبانش بياوريم و هرگز ندانيم كه خزر چيست و از خود نپرسيم كه چرا اين درياي ايراني، نامي ناايراني دارد.بنابر سنگ‌نگاشته‌ها و كتيبه‌هايي كه به دستمان رسيده، و هنوز برجاي است، مي‌دانيم كه قباد ساساني پس از واپس‌‌راندن قوم مهاجم خزر، دستور بازسازي شهر دربند را صادر كرده‌است. خزرها را بيرون رانديم و شهر را بازسازي كرديم.

وخزرها همان قوم مهاجمي هستند كه اكنون درياي شمال ايران را به‌ نامشان زده‌ايم. همان تاراجگراني كه مي‌آمدند و جان و مالمان را تاراج مي‌كردند. بنا بر گزارش‌ها، پنجم ژوييه‌ي سال 527ميلادي قباد ساساني توانست قوم خزر را كه بر خاك ايران وارد شده بودند، تا آن سويولگا براند. در چنين روزي قباد ساساني، فرمان داد تا شهر دربند و دژ دربند بازسازي شود.دژ‌شهر يا اين قلعه‌شهر كه هنوز نام پهلويدربند را بر خود دارد، شمالي‌ترين مرزباني ايران در زمان ساسانيان بوده‌است، جايي ميان درياي مازندران و كوه‌هاي قفقاز در ميانه‌ي يك تنگه. بنابر كتيبه‌اي پهلوي كه هنوز بر ديوارهاي سنگي اين شهر نصب است، دژ دربند به فرمان خسرو انوشيروان،  ساخته مي‌شود تا جلوي تازش اقوام شمالي گرفته‌شود و قباد، پسر خسرو انوشيروان، پس از واپس راندن خزرها، در پيروزنامه‌اي(:فتح‌نامه‌اي) كه بر سنگ‌هاي شهر دربند، نقش است، داستان اين پ

شهری میان کوه و دریا
شهری میان کوه و دریا

 

 


شهرهای شمالی همیشه در تابستان پرطرفدار بوده اند. به خصوص این روزها که هوا به خنکی گذاشته و شمالی ها نم نم باران را هم تجربه می کنند. پیشنهاد ما برای سفر شمالی شما، شهر آستاراست که با اقلیم های متفاوت جغرافیایی اش، نه تنها مناظر بی نظیری را خلق کرده بلکه در این فصل سال بهترین هوای خود را تجربه می کند.

 

 

 

عادت کرده ایم آستارا را با بازارهایش بشناسیم. اما شاید بد نباشد این بار دور بازارهای چینی این شهر را خط بکشید و بیشتر وقت تان را با طبیعت این منطقه تقسیم کنید. از ماسه زارهای سواحل دریا و رودخانه های پرخروش آن گرفته تا جنگل ها و دامنه های سرسبز ییلاقی اش که با چشمه های طبیعی پوشیده شده اند.

شهری میان کوه و دریا

جاذبه های آستارا البته به همین جا ختم نمی شود. گوشه به گوشه این شهر می توانید بناهای بزرگ و کوچک را با معماری بومی و جدید ببینید و حتی اگر خوش شانس باشید، در برخی قسمت ها چادرهای ییلاق نشینان را خواهید دید که روستاگردی در این منطقه را برایتان جذاب تر می کند. دریا، روستاها، لباس های محلی، بازارهای هفتگی و ساحلی هم که جای خود دارند.

اگر توانستید از ساحل زیبای این شهر دل بکنید، پیشنهاد می کنیم سری به آبشار لاتون، آبگرم علی داشی، آبگرم کوته کومه و آسیو شوان (آسیاب آبی) بزنید که جاذبه های آبی دیگر آستارا هستند و بهانه های خوبی برای آبتنی

آستارا شهری است که بین دریا و کوه جا خوش کرده. شهری که با ساحل صدفی، که در آن می توانید ماهیگیری با قلاب را هم تجربه کنید.

برای گشت و گذار بعد از ظهری هر روزتان هم می توانید روی یکی از این گزینه ها فکر کنید: امامزاده ابراهیم و قاسم (ع)، باغ ملی، بقعه پیر قطب الدین، بقعه سید محمد دوست، بقعه شیخ تاج الدین محمود خیوی، دوستاق خانه، قلعه شیندان، قلعه تک آغاج و غیره از مکان های دیدنی و تاریخی این شهرستان است.

شهری میان کوه و دریا

اما اگر توانستید از ساحل زیبای این شهر دل بکنید، پیشنهاد می کنیم سری به آبشار لاتون، آبگرم علی داشی، آبگرم کوته کومه و آسیو شوان (آسیاب آبی) بزنید که جاذبه های آبی دیگر آستارا هستند و بهانه های خوبی برای آبتنی!

آبشار لاتون از بزرگترین آبشارهای طبیعی ایران است که در آستارا قرار می گیرد. آبشاری با طبیعت منحصر به فرد که ارتفاعی در حدود 100 متر دارد و در فاصله پنج کیلومتری از آبگرم کوته کومه قرار گرفته است.  آبگرم علی داشی هم به دلیل نزدیکی به جاده آستارا به اردبیل و قرار گرفتن در محیطی ییلاقی و خوش منظره یکی از پر طرفدارترین گردشگاه های آبی این شهر است که توصیه می کنیم حتما سری به آن بزنید.

بقعه شیخ تاج الدین محمود خیوی را خود آستارایی ها نگین تاریخی این شهر می نامند. این بقعه متعلق به دوره ایلخانان است که در سال 732 ه.ق بین روستای عنبران و ویرمونی میان درختان کهن سال و تنومند شمشاد ساخته شد

زیارت در سیاحت

آستارا بقعه ها و زیارتگاه های زیادی دارد که اگر گذارتان به این شهر افتاد، می توانید به زیارت آن ها بروید. مثل بقعه پیر قطب الدین مرقد مطهر عارف وارسته و پرهیزگار این شهر که در سه کیلومتری آستارا در روستای باغچه سرا قرار گرفته.

بقعه سید محمد دوست هم در روستای چلوند واقع شده و متعلق به اواخر قرن هشتم ه.ق است. این بقعه در جنگ جهانی اول یک بار توسط کشتی روسی مورد اصابت گلوله توپ قرار گرفت و قسمتی از آن تخریب شد.

شهری میان کوه و دریا

بقعه شیخ تاج الدین محمود خیوی را خود آستارایی ها نگین تاریخی این شهر می نامند. این بقعه متعلق به دوره ایلخانان است که در سال 732 ه.ق بین روستای عنبران و ویرمونی میان درختان کهن سال و تنومند شمشاد ساخته شد. دکتر ستوده در کتاب از آستارا تا استرآباد این بقعه را جزء عجائب هفت گانه گیلان به حساب آورده و نوشته است: این بنا واسطه العقد و نگین انگشتر بناهای تاریخی گیلان است .

اما حالا که صحبت از جاذبه های تاریخی شد، بد نیست بدانید که دوستاق خانه هم از اماکن تاریخی این شهرستان جایی است که می تواند تاریخ دوستان را سرگرم کند. از راه آق چای به گیلده که حرکت کنید نرسیده به علی داشی، بالای صخره، اتاقکی بزرگ به همراه چند اتاق سر بسته سنگی می بینید، این اتاق در گذشته به عنوان زندان استفاده می شد و قدمت آن مشخص نیست.

شهری میان کوه و دریا

 قلعه شیندان هم در ارتفاع  1850 متری بر فراز کوه شیندان در جاده آستارا به اردبیل، منطقه حیران و در بالای روستای ونبین قرار دارد که قدمت آن به قبل از اسلام می رسد.

این شهر یک قلعه دیگر هم به نام تک آغاج دارد که در ارتفاعات عباس آباد قرار گرفته و عمر آن به دوران سلاجقه می رسد که تیمور لنگ در آنجا اتراق کرده و به سنجر آباد قشون برده است.

شهری میان کوه و دریا
يروزي و فرمانش به بازسازي را نقل كرده‌است.

خزرها يكي از حكومت‌هايي هستند كه در شمال قفقاز نزديك به ٥٠٠ تا ٦٠٠ سال همسايه‌ي تاريخي ايران بودند. از اقوام آلتايي هستند. خزرها باز‌مانده‌ي قوم هون هستند كه از شمال چين يك حركت بزرگ را آغاز كردند تا به قلب اروپا رسيدند. خزرها بخشي از قوم هون هستند كه در اين حركت بزرگ، در قفقاز شمالي يا جنوب روسيه‌ي امروزي، ماندگار شدند. اين قوم مهاجم و هم‌مرز با ايران، همواره پديدآور درگيري‌هاي مرزي بودند. دژ دربند، دژ سنگي و استوار دربند تنها براي پيشگيري از چنين تازش‌هايي ساخته‌شد.

اين شهر كه درون دژي استوار جاي گرفته، جايگاه جغرافيايي ويژه‌اي دارد كه هم كنار كوه است و هم دريا. شهر يك شاه‌نشين دارد كه بر بلندي‌هاست و از اين شاه‌نشين ديواره‌هاي دژ تا به‌درون درياي مازندران كشيده‌شده‌اند.اين ديوارها چندين متر درون دريا كشيده‌شده‌اند. هرچند چيزي از آن بر‌جاي‌نمانده اما بر پايه‌ي نوشته‌ها و باستان‌شناسي زير دريا مي‌دانيم كه اين ديوار بوده، زنجير داشته و نگهباني هم داشته‌ايم تا دشمنان از راه دريا نتوانند به شهر راه يابند و اين يعني يك دژ كاملا مهندسي‌ساز كه شهر در ميانه‌ي آن جاي داشته‌است.

یکشنبه 2 بهمن 1390 - 11:29:56 AM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


مناظری دیدنی در شمال ایران تصاویر


10 عادت زوج های واقعا خوشبخت


۳۰ عکس فوق‌العاده زیبا که با آیفون ۶ گرفته شده‌ اند


چینی ها کل پاریس را کپی کردند


تصاویری از ۱۱ درخت زیبا در جهان............ خانه ای در میان ابرها (عکس)


سوال هایی سرنوشت ساز برای تغیر زندگی...


در این مقاله با ۱۰ مکان زیبا آشنا خواهیم شد


تزیین هفت سین 94تزیین هفت سین تزیین هفت سین 94


عکس درخت های جالب و دیدنی


سرزمین هایی که به صورت طبیعی رنگ آمیزی شده اند در صورتی که عکس ها باز نمیشوند باید بالای ایمیل گزینه show image یا display images below را بزنید


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

981148 بازدید

8 بازدید امروز

282 بازدید دیروز

855 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements

Copyright ©2003-2022 Gegli Social Network (Gohardasht) - All Rights Reserved

Developed by Mohammad Hajarian

Powered by MainSystem