هفت اسمان

درد یک پنجره را پنجره ها می فهمند

 marjan - shayeste

marjan  shayeste

مشاهده پروفایل

عارفانه عاشقانه عکس کیمیپ فیلم جک طنز دیدنیها لینکستان طبیعت تست هوش جاهاي سنتي عجايب دنيااشعار هفتسین هنر ابشار کوه زمین سخنان بزرگان تفعل قدیمی دریا کشور شهرها


: آدرس وبلاگ من
7aseman.gegli.com


: آدرس صفحه گوهردشت من 

gegli.com/sibeljan35

 تزئین سفره هفت سین1391

 

خواص هفت سین نوروز

هفت سین

رایحه پاکیزگی به فضای خانه، روح سرسبزی و طراوت بخشیده است .لباس های نو بر تن کرده ایم و درکنار سفره هفت سین به انتظار نو شدن نشسته ایم.سفره زیباست و همه منتظر حلول سال نو. هیجانی زیبا، تمام وجوداعضای خانواده رادربرگرفته است.این سفره یک سفره خیالی و پوچ و بی معنی نیست، بلکه نشانه ای از آن است که در آغاز  سال که روز و سال نو می شود ما نیز نفس خویش راتهذیب کنیم و بر آن تزکیه ارج نهیم تا خداوندی که هفت آسمان را آفریده و هفت دریا را زیر آن نشانده ، بدین وسیله هفت نماد را فرا روی ماقرار داده و به ما نشان می دهدکه به کدامین وجه  زندگی خویش را سپری کنیم و با نشستن و برخاستن در کنار این سفره، اسطوره عشق و صفا و پاکی ای را که درآن وجود دارد، در جسم و روح خود منعکس کنیم.

سنجد
سین اول، سنجد
سنجد نماد سنجیده عمل کردن است.سنجد را بر این باور بر سفره می گذارند که هرکس با خویشتن عهد کند درآغازسال هرکاری را سنجیده انجام دهد.سنجد نشانه گرایش به عقل است؛ احترام به تفکر و ترویج و خردمندی.


سیب
سین دوم، سیب
دومین سینی که برسفره می نهند سیب است که نماد سلامتی و عشق می باشد.
سبزه
سین  سوم، سبزه

سبزه پس از سنجد و سیب بر سر سفره گذاشته می شود که نشانه خرّمی و شادابی و خوش اخلاقی است.سبزی با خود شادابی ، نیکویی و سرزندگی را به همراه می آورد. رنگ سبز ارتعاش افکار ما را موزون نگه می دارد و به ما آرامش می دهد.

سمنو
سین چهارم، سمنو
سمنو مظهر صبر و مقاومت و عضو عدالت و قدرت است.

سیر
سین پنجم، سیر

سیر به نشانه رعایت حدود و مرزهاست. به سفره هفت سین راه یافته تا پای را از گلیم خویش بیرون ننهیم .سیر نماد مناعت طبع است یعنی انسان باید همواره با قناعت بر جهان بنگرد. پس سیر که نشانه قناعت و یادآور امتناع از تجاوز است را بر سر سفره می نهیم تاانسانی عاقل ،سالم ،شاداب، قوی و قانع باشیم.سیرچشمی و چشم سیری از بزرگ ترین صفات انسان برتر است.

سرکه
سین ششم، سرکه
سرکه نماد پذیرش ناملایمات و نماد رضا و تسلیم است.واقف بر این نکته هستیم که زندگی پیوسته توام با رنج و مشقت و زحمت است و هیچ انسان متعهد و با مسئولیتی نیست که بدون دغدغه بتواند به زندگی ادامه دهد.خداوند، زمین و آسمان  و انسان را آسوده و بی غم نیافرید و در هر مشقتی که می رسد ،حکمتی نهفته است و سرکه گویای تسلیم در برابر حکمت خداوند بزرگ و حکیم است.
سماق
و سین هفتم، سماق
آخرین سین سفره هفت سین سماق است.سماق نمادصبر و بردباری وتحمل دیگران است.صبر به انسان می آموزد که درگذر زندگی، خستگی راباید خسته کرد و کامیابی را باید یافت.
پس بیایید با ایمان به چنین ارزش هایی سال نو را آغازکنیم و با گرایش به عقل و غلبه بر ترس و اضطراب، تصمیم بگیریم زندگی را ازنو بسازیم


نمایشگاه سفره هفت سیننمایشگاه سفره هفت سیننمایشگاه سفره هفت سیننمایشگاه سفره هفت سیننمایشگاه سفره هفت سیننمایشگاه سفره هفت سیننمایشگاه سفره هفت سیننمایشگاه سفره هفت سیننمایشگاه سفره هفت سیننمایشگاه سفره هفت سین

1   2  
 
 

 


سفره هفت سین در زیر آبهای خلیج فارس- نوروز ۱۳۸۴
سفره هفت سین در ایستگاه راه آهن تهران - نوروز ۱۳۹۰
Haftsin.jpg


تزئین سفره هفت سین ۱۳91


 
نوشته شده توسط marjan در سه شنبه 2 اسفند 1390 ساعت 10:40:49 AM

 
کلمه کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

 
 

ورود با امنیت بالا

عصویت در گوهردشت

بازیابی رمز عبور یا کلمه کاربری

: نظر ها
    
http://pat.baxblog.com
سه شنبه 2 اسفند 1390   8:09:56 PM

سلام

شايد به جرأت بتوان گفت كه در بين سلسله آيين‌هاي نوروزي، هفت‌سين راز‌آلوده‌ترين و فلسفي‌ترين سنتي است كه در پس هر سينش، رازها و معرفت‌ها نهفته است

هفت‌سين بخش لاينفك نوروز است كه با يكديگر پيوند ناگسستني دارند. همه به نوعي هفت‌سين را مي‌ستايند و نسبت به آن ارادت مي‌ورزند: از مدت‌ها قبل در تب و تاب تدارك وسايل سفره هفت‌سين مي‌افتند: سبزه مي‌نشانند، ماهي قرمز به تنگ كرده و تهيه سمنو و سنجد و سيب و سكه و چندين سين ديگر را جز واجبات امور قرار مي‌دهند و آنها را ساعتي قبل از شروع سال جديد در سفره‌اي كه آئينه و كتاب مقدس و شمع فروزان، صدرنشين آن هستند، با وسواسي خاص، مي‌چينند و حول آن را خوش‌يمن‌ترين مكان برا ي شروع سال جديد مي‌دانند.

هفت عددي است معروف، كه از ديرباز مورد توجه اقوام مختلف جهان بوده، اغلب در امور ايزدي و نيك و گاه در امور اهريمني و شر به كار مي‌رفته است. وجود عواملي مانند تعداد سياره‌هاي مكشوف جهان باستان و همچنين رنگ‌هاي اصلي، مؤيد رجحان و جنبه ماوراء طبيعي اين عدد گرديده است.

Like

    
http://hamed68love.gohardasht.com
سه شنبه 2 اسفند 1390   4:12:48 PM

salam mrc az in sofreha gashang bood khele khub bood

Like

    
http://??????? ??? ??? ????.gohardasht.com
سه شنبه 2 اسفند 1390   11:50:29 AM

آفرین

Like

    
http://m32.gohardasht.net.com
سه شنبه 2 اسفند 1390   11:39:14 AM

درودبرشما دوست گرامی خیلی زیبابود مثل همیشه آدم یاد نوروز می افته موفق و پایدار بمانید

ازحضور گرمتون در وبلاگم سپاس گذارم

Like

 

 

 


آخرین مطالب


مناظری دیدنی در شمال ایران تصاویر
10 عادت زوج های واقعا خوشبخت
۳۰ عکس فوق‌العاده زیبا که با آیفون ۶ گرفته شده‌ اند
چینی ها کل پاریس را کپی کردند
تصاویری از ۱۱ درخت زیبا در جهان............ خانه ای در میان ابرها (عکس)
سوال هایی سرنوشت ساز برای تغیر زندگی...
در این مقاله با ۱۰ مکان زیبا آشنا خواهیم شد
تزیین هفت سین 94تزیین هفت سین تزیین هفت سین 94
عکس درخت های جالب و دیدنی
سرزمین هایی که به صورت طبیعی رنگ آمیزی شده اند در صورتی که عکس ها باز نمیشوند باید بالای ایمیل گزینه show image یا display images below را بزنید
نمایش سایر مطالب قبلی


: آمار وبلاگ

601476
بازدید

9 بازدید امروز

27 بازدید دیروز

956 بازدید یک هفته گذشته

Powered by gegli.com

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements

 


Powered by Gohardasht